אודות אילה

שאלות ותשובות

 • כמה זמן הטיפול ימשך? קשה לי מאוד לענות על שאלה זאת, בטח בטלפון. אנו חיים בעידן בו רוצים מענה מהיר לקשיים שלנו. יחד עם זאת, מבחינה מקצועית איני יכולה להבטיח על כמות המפגשים להשגת המטרות הטיפוליות. הדבר תלוי בגורמים רבים בינהם: כמה זמן קיים הקושי בגינו הגיעו לטיפול? מהי המוטיבציה הטיפולית? כמה רוצים להתייחס לסימפטום בלבד וכמה לגעת בעוד נושאים? מה סוג הטיפול המבוקש וכד'. 
  מניסיוני, יש מטופלים שהגיעו לכמה מפגשים והחליטו להמשיך לטיפול ארוך טווח ויכולים להיות גם מצבים הפוכים בהם הגיעו לטיפול ארוך, ולאחר מספר מפגשים הרגישו יותר טוב והחליטו להפסיק או לסיים. בכל מצב- הדלת תמיד פתוחה!

   

 • האם חייבים להיפגש פעם בשבוע? לא מדובר בחובה אלא המלצה. כשם שאנטיביוטיקה מומלץ לקחת כל יום ובעקביות, כך גם מומלץ להתמיד בהגעה לטיפול הפסיכולוגי, בטח בהתחלה כאשר נוצר הקשר הטיפולי ועוד מתגלים הנושאים לעבודה. בנוסף, לעיתים אפשר לחוש שלא כל כך בא להגיע או שמרגישים יותר טוב. מצבים אלו הינם ידועים בטיפול ולעיתים משקפים קושי בתהליך הטיפולי בשל הגעה לרבדים עמוקים או קשים. מומלץ תמיד לשתף בזאת את המטפל.
   

 • מה המקום של ההורים בטיפול? כאשר מדובר בטיפול בילד, יש שלושה מודלים עיקריים שאני עובדת על פיהם: הראשון, מבוסס על מודל הטיפול הדיאדי, בו ההורה והילד נוכחים בחדר (מפגש של כל אחד מההורים עם הילד לסירוגין, ולאחר מכן מתקיים מפגש עם ההורים). השני, מבוסס על טיפול שבועי בילד במקביל להדרכת הורים אחת למספר מפגשים (לרוב אחת לחודש).במודל השלישי,  אני מטפלת בילד, זאת במקביל למפגשים רציפים עם ההורים. ישנם מצבים בהם אני נפגשת רק עם הילד או רק עם ההורים. 
   

 • האם חייב להיות קשר עם בה"ס? לא חייב אך במקרים מסוימים אני ממליצה ליידע את הצוות החינוכי בגן או בבית הספר על הטיפול ואף לתת להם הדרכה. היכולת להיעזר בגורמים נוספים, יוצרת"גב" חזק ויציב ועוזרת לקדם את הילד במצבים מסוימים. הרחבת המעטפת נותנת גם תחושת ביטחון לילד, שיש מי שנמצא איתו. כמובן, זה לא נכון לגבי כולם ומומלץ לחשוב על כל מקרה לגופו.
   

 • היכן מתקיים הטיפול? הטיפול מתקיים בקליניקה. יש משמעות רבה להגעה למרחב טיפולי קבוע. כמו כן, בתקשורת הפרונטלית ניתן לשים לב גם לשפת גוף ולתקשורת שהיא בלתי מילולית. יחד עם זאת, יש מספר מצבים בהם המסגרת הטיפולית (Setting) משתנה:

  • קליניקה או אמצעים טכנולוגים? אני מודעת לאורח החיים האינטנסיבי שיכול להקשות על ההגעה לטיפול או ייעוץ, וגם לכך שיש אנשים שעוברים מקום מגורים ועדיין רוצים להמשיך את הקשר הטיפולי שנוצר. יש אנשים שעושים מעבר לארץ אחרת ורוצים לקבל ייעוץ בשפת האם- עברית. גם לאנשים אלו ייעוץ באמצעים טכנולוגים יכול להתאים. לבסוף, לעיתים המרחק הפיזי, הישיבה במקום בטוח ונוח בביתך, יכול להפחית חרדה ולאפשר פתיחות וחשיפה מרבית יותר בעבור חלק מהאנשים (שזה כמובן נושא לעבודה בפני עצמו). 
    

  • בית המטופל או הקליניקה? היציאה מהבית משקפת בריאות ולכן אני תמיד ממליצה לערוך את המפגשים בקליניקה. יחד עם זאת, ישנם מצבים שבשל סיבה נפשית, פיזית או רפואית, יש קושי להתנייד ולצאת מהבית. במצבים אלו אני עושה גם ביקורי בית.
    

  • במצבי חרדה או פוביות: לעיתים נדרשת חשיפה לגורם החרדה כחלק מהטיפול. כמובן, שתהליך זה נעשה בהדרגתיות בטיפול. במקרים מסוימים, החשיפה נעשית בדמיון ולאחריה המטופל מרגיש טוב יותר ומצליח להתגבר על הקושי מחוץ לחדר הטיפולים. במצבים אחרים, כחלק מהתוכנית הטיפולית, אני מצטרפת למטופל כחלק מתוכנית החשיפה לגורם המעורר חרדה. למשל, לילדים עם חרדת בית ספר אני לעיתים מצטרפת לביקור בבית הספר עד שהילד מרגיש שהינו מסוגל ללכת בכוחות עצמו.  


 

אילה נחום - פסיכולוגית ילדים מתבגרים והורים - שאלות ותשובות

​'מי שיש לו 'למה' שלמענו יחיה,

הוא יוכל לשאת כמעט כל 'איך''.

(ניטשה מוזכר בספרו של ויקטור פראנקל

"האדם מחפש משמעות", עמ' 126).